تبلیغات
دختر آفتاب - من به انتخابم افتخار می کنم
دختر آفتاب

من آب شدم سراب دیدم خود را دریا گشتم حباب دیدم خود را آگاه شدم تمام من غفلت بود بیدار شدم به خواب دیدم خود را

در روانشناسی رنگ‏ها می‏خوانیم كه «سیاه نمایان‏گر مرز مطلق است» لذا آن كسی كه سیاه می‏پوشد، می‏خواهد نشان دهد كه مرزی را ایجاد كرده است. اما این كه این مرز برای چیست، در موقعیت‏های مختلف ممكن است متفاوت باشد. گاه لباس سیاه را در ماتم و عزا می‏پوشند، برای آنكه نشان دهند بین آنها و عزیزشان
فاصله افتاده و مرز زندگی آنها را از هم جدا كرده است و یا نشان دهند كه در حریم خانه و خانواده آنها حادثه‏ای رخ داده است كه انجام برخی از كارهای معمولی كه سایر خانواده‏ها انجام می‏دهند برای آنان میسر نیست.
اما گاهی هم سیاه می‏پوشند نه برای عزا و ماتم، بلكه برای مشخص كردن مرزها و حریم‏های اجتماعی، و حجاب یك خانم مسلمان یا چادر سیاه از این دسته است.
وقتی كه خانمی چادر مشكی به سر می‏كند و با وقار و متانت تمام، قدم به عرصه اجتماع می‏گذارد، با این نحوه پوشش می‏خواهد نشان دهد كه هر كسی حق ندارد به این حریم پاك، مقدس و خصوصی وارد شود. این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است. نه جای هرزگی، آلودگی و هوس‏بازی. در واقع او با حجاب مشكی و چادر سیاه بین خود و مردان نامحرم مرزی عاقلانه ایجاد می‏كند، او با این سیاهی ظاهری اما ریشه‏دار در درون خود، می‏خواهد نگاه تیز و برنده هرزگی را بشكند و نگذارد در حریم عفاف، پاكی و نجابت او نامحرمی وارد شود و حرمت او را از بین ببرد. لذا چادر مشكی به منزله حرمت و احترام است. مرز ادب، كرامت، حیا و عفت است. مرز آداب است و نشان می‏دهد كه در این محدوده باید حریم را نگه داشت و به صاحب حرم با دیده احترام و ادب نگریست.
از نظر روانی نیز وقتی انسان پارچه سیاهی را می‏بیند، دیگر چندان رغبتی به نگاه كردن پیدا نمی‏كند و خود به خود نظر را بر می‏گرداند. نگاه به رنگ‏های روشن، چشم را باز و رغبت مشاهده و تمركز بر دیدن را چند برابر می‏كند. به عبارت دیگر از دیدگاه روان‏شناسی رنگ‏ها با نگاه به رنگ‏های تیره به ویژه رنگ سیاه كه بی‏رنگی مطلق است تقریباً تمام رغبت‏ها را از بین می‏برد. بنابراین باید به روان‏شناسی و جامع نگری زن ایرانی آفرین گفت كه برای حفظ حرمت، عفت و پاكدامنی خود و همچنین پاسداری از مرزهای زندگی فردی و اجتماعی خویش و برای سالم سازی محیط اجتماعی خود، بهترین حجاب یعنی چادر و مناسب‏ترین رنگ یعنی مشكی را انتخاب كرده است.
زنان و دختران نجیب ایرانی برای حفظ حرمت و احترام خود و برای سالم سازی  محیط اجتماعی خویش و برای دور نگه داشتن خود و جامعه از آلودگی‏ها، وقتی كه از خانه بیرون می‏آیند چادر مشكی بر سر می‏كنند و پس از انجام كارهای روزمره و ضروری خود با قلبی آرام و فكری آزاد و سالم وقتی كه به خانه بر می‏گردند چادر مشكی را از سر بر می‏دارند و در محدوده خانه با پوشیدن بهترین لباس‏ها و با جذاب‏ترین رنگ‏ها، طراوت، زیبایی، گرمی و شادابی خود را برای همسر و همدم و مونس خویش به نمایش می‏گذارد و به محیط خانه صمیمیت، صفا و آرامش می‏بخشند و به شریك زندگی خود با كمال سرافرازی و صداقت اعلام می‏دارند كه امانت وجودم را در صیانت صدف محكم چادر مشكی بدون دستبرد نگاه‏های آلوده به خانه برگردانده‏ام.
علم روان‏شناسی می‏گوید: «سیاه به معنی «نه» بوده و نقطه مقابل، «بله» یعنی سفید است.» با این نگاه باید گفت: آن كس كه در مقابل نامحرم سیاه می‏پوشد در واقع می‏خواهد به او «نه» بگوید. و آن كس كه رنگ سفید، رنگارنگ و جذاب می‏پوشد راه نگاه‏ها را به سوی خود باز می‏گذارد و در واقع خواسته یا ناخواسته خود را در معرض نگاه‏های هرزه و آلوده قرار می‏دهد و وسیله آلودگی انحراف و جامعه را فراهم می‏كند.
ماكس لوشر متخصص در روان‏شناسی رنگ‏ها معتقد است:
سفید به صفحه خالی می‏ماند كه داستان را باید روی آن نوشت، ولی سیاه نقطه پایانی است كه در فراسوی آن هیچ چیز وجود ندارد.» بنابراین زنی كه در برابر نامحرم و در بیرون از خانه لباس سفید و رنگارنگ می‏پوشد، از ایمنی كمتری برخوردار است ولی زنی كه چادر سیاه می‏پوشد، حداكثر ایمنی را برای خود ایجاد كرده است ونشان می‏دهد كه اینجا نقطه پایان نگاه‏های نامحرمان است و در فراسوی این پوشش جایی برای نفوذ نگاه‏ها و نیت‏های ناپاك نیست.
در جای دیگری در بحث روان‏شناسی رنگ‏ها می‏خوانیم كه: «سیاه نشان‏گر ترك علاقه یا انصراف نهایی بوده و از تاثیری قوی بر هر رنگی كه در همان گروه در كنار آن قرار گرفته باشد، برخوردار است و خصلت آن رنگ را مورد تأكید و اهمیت قرار می‏دهد(
از این رو كسی كه چادر مشكی می‏پوشد، می‏خواهد با رنگ سیاه چادر دائماً جلوه و نمای خود را نفی كند و خود را از نگاه‏های دیگران دور نگه دارد. رنگ مشكی چادر او نشان‏گر ترك علاقه یا انصراف نهایی است. یعنی چادر مشكی  به نگاه‏های نامحرم می‏گوید: هیچ جایگاهی برای نگاه شما در من وجود ندارد و من كاملاً از شما روی گردانم و به دیگران می‏گوید كه نگاه شما به سوی من جز ضرر برای خودتان و من نتیجه دیگری ندارد.
وقتی رنگ مشكی در كنار رنگ دیگری قرار می‏گیرد، تأثیر آن رنگ را تقویت كرده، خصلت آن رنگ را مورد تأكید و اهمیت قرار می‏دهد. به عنوان مثال اگر لباس سیاهی در كنار یك پنجره رنگین آویزان باشد، هر بیننده‏ای كه به آن سو بنگرد نگاه او به طرف پنجره جلب خواهد شد و به لباس توجهی نخواهد كرد. این امر به خاطر آن است كه رنگ سیاه لباس، خاصیت خود را نفی كرده و در عوض خاصیت رنگ پنجره را تقویت نموده است.
به همین علت وقتی خانمی چادر مشكی به سر می‏كند و در خیابان راه می‏رود، ناظری كه از دور به او و اشیای فراوان رنگی اطراف مثل اتومبیل‏ها، مغازه‏ها و غیره نگاه می‏كند، بی‏اختیار اشیا و پوشش رنگی نظر او را به خود جلب كرده و در بسیاری اوقات شخص بیننده اصلاً به آن رنگ مشكی توجهی نكرده و رد می‏شود. آری! بانوانی كه می‏خواهند به بهترین شكل عفت و پاكدامنی خود را حفظ كنند و تیرهای زهرآلود نگاه غیر خودی را دفع كنند، حجاب برتر یعنی چادر را می‏گزینند. بنابراین بهترین حجاب زنان در بیرون از خانه و در محیط اجتماع و به طور كلی در برابر نامحرمان، چادر مشكی است كه علم روان‏شناسی  نیز آن را تأیید می‏كند

نوشته شده در شنبه 30 مهر 1390 ساعت 01:50 ب.ظ توسط دختر آفتاب نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت